رنگ خنثی

 • رنگ های خنثی ، رنگ هایی هستند که از میزان زیادی سفید برخوردار بوده ولی به هیچ یک از رنگ های اولیه و ثانویه متمایل نیستند. با این تعریف رنگ های کم مایه مانند صورتی کم رنگ یا آبی آسمانی جز رنگ های خنثی محسوب نمی شوند ولی رنگ کرم یکی از رنگ های خنثی به حساب می آید. همین مسئله در مورد خاکستری روشن که از مشکی نشات گرفته است نیز صدق می کند.
 • رنگ های خنثی در بسیاری از مواد طبیعی مانند سنگ ها ، خاک ، زمین ، چوب ، حصیر ، شن و امثال این ها و یا در برخی از موارد مصنوعی مانند فلز ، شیشه ، سیمان و غیره دیده می شوند. رنگ های خنثی در دنیاز دکوراسیون از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و کاربردی هستند. خنثی بودن آنها به این معناست که می توانید به راحتی در کنار هر رنگ دیگری بدون احتمال وجود از دست رفتن زیبایی های هر یک به خصوص رنگ ها ، ترکیبی مناسب در فضا ایجاد کرد.
 • با توجه به آن که این رنگ ها نیز آرام بخش و ملایم هستند. با پوشش دیوار به یکی از آنها می توا پس زمینه خوبی برای نصب تابلو ، نوارهای چاپی و کاغذی ، پرده ها به طورکلی دیوار کوبه فراهم آورد.
 • اگر فضا به قدری از لوازم دکوراسیونی پر شده باشد که احساس آرامش را بر هم ریزند، یکی از راه های ایجاد تعادل در محیط با حفظ همان وسائل ، رنگ آمیزی سطوح اصلی یا تعویض پوشش های ثانویه مانند رومبلی ، پرده و غیره به یکی از رنگ های خنثی است.
 • رنگ های خنثی در کنترل محیط
 • هنگامی که قصد دارید قسمتی از فضا مانند یک دیوار ، در ، پنجره و یا حتی خرده ریزهایی مانند دستگیره، چوب پرده و هر وسیله ایکه در محیط وجو دارد به محض ورود بیننده به داخل ، نظر او را جلب نکند. آنها را به یکی از رنگ های خنثی رنگ آمیزی کرده و یا رنگ خنثی را در انتخاب آنها در نظر بگیرید.
 • استفاده از رنگ خنثی برای پوشاندن عیوب
 • از این خاصیت رنگ های خنثی برای رفع عیوب معماری و شکستگی ها و فرورفتگی ها می توان بهره زیادی کسب کرد.
 • به طور مثال با رنگ آمیزی بخشی از فضا که دارای مشکل ساختاری است و شما نمی خواهید فوری مورد توجه بیننده قرار بگیرد ، توسط یکی از رنگ های خنثی به راحتی می توانید آن را در نظر اول بپوشانید به کارگیری رنگ های خنثی در محیط نیز با اهداف گوناگون دکوراسیونی صورت می گیرد. نصب تابلوئی به رنگ زرد، با خاصیت گرم در فضایی که اغلب پوشش ها و لوازم دکوراسیونی آن از رنگ های خنثی انتخاب شده است، می تواند دارای دو هدف باشد :
 • جلب نظر بیننده به طرف اثر هنری تابلو که در اینجا با نورپردازی این تاکید را بیشتر کرده است.تغییر فضای یکنواختی با عنصری با رنگ آمیزی گرمتر و انرژی دارتر. رنگ های خنثی در پرده های مختلفاز روشن تا تیره وجود دارند و به لحاظ سبک جز ترکیبات رنگی مورد استفاده در سبک کلاسیک هستند.
 • به عنوان نمونه اگر طراح داخلی به لزوم جلوه دادن فرو رفتگی در کنار پنجره و پله تاکید داشت به طور قطع یک و یا ترکیبی از چند رنگ گرم را در کنار رنگ های نقاشی ساختمان ملایم و خنثی به کار می برد تا به این ترتیب نظر هر بیننده در حال عبور از آن محیط را به خود جلب کند. ولی اکنون با انتخاب اغلب پوشش های محیط به رنگ های خنثی مقصودی بر عکس داشته و ممکن است هنگامی که فردی از پایین به بالا آمده و یا از پله ها به طبقه پایین می رود حتی این فضا را نادیده بگذرد
نوشته مرتبطی بخوانید  نقاشی ساختمان با رنگ روغنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *